Lidový prezident aneb pohled na špičku vlastního nosu

čtvrtek 21. srpen 2014 22:18

Jsme ohebný národ, vrcholní politici nám to dobře předvádějí. Když se jedni uklání nalevo, druzí napravo, jeden nikdy neví, odkud bude foukat.

Prezident, stejně jako řada dalších politiků, si přihřívá lidovou polívčičku na kritice ekonomických sankcí vůči Rusku. Předvedl pohled uváženého ekonoma, který napočítal stovky pracovníků (cca 800), jejichž práce je ohrožena. To je tragédie národního rozsahu, zvlášť v porovnání s počtem nezaměstnaných (cca 300 tis), protože sankce hrozí navýšit jejich počet o 0,2%.

Ve stejnou dobu se premiér (který před pár měsíci zastával stanovisko takřka totožné s aktuálním prezidentským), snaží vlichotit do přízně politických špiček USA vzpomínkou na Havla a jeho ideály, které rychle vytáhl na světlo, protože vlastními ideály se současné politcké špičky chlubit nemohou.

Jsme ohebný národ, vrcholní politici nám to dobře předvádějí. Když se jedni uklání nalevo, druzí napravo, jeden nikdy neví, odkud bude foukat. Pak je těžké nějaké vlastní ideály předvádět jinde, než doma, národu, který je zřejmě ochotný vyslechnout cokoli.

Připomínat historickou zkušenost je tak ohranou písničkou, že už to nikoho nezajímá. Ani den výročí srpnové bratrské pomoci to prezidentskému úřadu nepřijde divné. Ostatně, až tu budeme stavět nové byty pro dislokované posádky spřátelených armád, budou si moci politici pochvalovat, že roste HDP, a je tažené vnitřní potřebou, ne nespolehlivým exportem. V ekonomických číslech se úplně ztratí, pro kterou že spřátelenou armádu vlastně ty byty potřebujeme. Prozatím se uklánějme na obě strany a redukujme rozpočet vlastních bezpečnostních složek, aby náhodou nepřekážely.

Štěpán Nadrchal

Štěpán Nadrchal

Štěpán Nadrchal

Pohledy na českou ekonomiku, využívání IT a společnost z pohledu hospodářství

Poradce PDQM v oblasti řízení projektů, IT technologií a efektivity práce ve firmách. Další blog: pdqm.cz/Blog/Blog-list.html

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora